Składniki
- 3 kg żeberek trójkątów lub tłustych skrawków mięsa wieprzowego
- płuca wieprzowe około 0,90 kg
- 1 serce wieprzowe
- 1 kg słoniny
- 1 kg podgardla
- 2 kg kaszy gryczanej palonej
- 4 l wywaru z gotowanych mięs
- 3 cebule podsmażane
- 2 l krwi świeżej lub 20 dkg krwi suszonej
- 6 ząbków czosnku
- 4 dkg majeranku
- 2 dkg świeżo mielonego pieprzu czarnego
- 1 dkg pieprzu ziołowego
- 3-4 łyżki soli
- 6 liści laurowych
- 8 ziaren ziela angielskiego
- gałka muszkatołowa
- jelita cienkie około 22 m
Ze słoniny i podgardla zdejmujemy skórę , płuczemy i wkładamy do garnka,
płuczemy pozostałe mięsa i wkładamy do garnka , płuca kroimy na mniejsze kawałki i dorzucamy do garnka z mięsem, dokładamy też serce. Całość zalewamy wodą dodajemy ziele angielskie i liście laurowe i gotujemy około 2-3 godzin do miękkości.
Słoninę i podgardle mielimy używając sitka nr 8 , topimy na patelni . Otrzymane skwarki mielimy na sitku nr 3 lub 5. Ugotowane skórki , płuca , serce też mielimy na sitku nr 3 lub 5 . Ugotowane i oddzielone od kości mięso z żeberek mielimy na sitku nr 8.
W międzyczasie odmierzamy około 4 l rosołu w którym gotowaliśmy mięso
wsypujemy kaszę gryczaną i gotujemy około 10 minut. Po tym czasie odstawiamy kaszę i przykrytą pozostawiamy do wchłonięcia całego rosołu.
Wcześniej przygotowujemy krew , świeżą wlewamy do garnka lub metalowej miski i podgrzewamy aż się zetnie , przecedzamy na sicie,
powstałe kawałki ugotowanej krwi mielimy na sitku nr 3. Jeżeli używamy krwi suszonej, należy rozpuścić ją w 1,5 l letniej wody , po rozpuszczeniu
podgrzewamy otrzymany płyn , aż krew się zetnie i odcedzamy na sicie, ugotowaną krew mielimy na sitku nr 3.
Cebulę obieramy kroimy w drobniutką kostkę i podsmażamy na złoty kolor . Czosnek obieramy i przeciskamy przez praskę do czosnku.
Na dno dużej miski (kaszanki będzie około 10-11 kg) wsypujemy zmielone mięsa , ugotowaną kaszę , stopiony tłuszcz ze słoniny i podgardla , zmieloną ugotowana krew, podsmażoną cebulkę, przyprawy, czosnek i wszystko dokładnie mieszamy za pomocą łyżki ponieważ całość może być gorąca i trzeba uważać , żeby się nie oparzyć. Po wymieszaniu próbujemy i doprawiamy do smaku. Podana ilość przypraw może być dowolnie modyfikowana w zależności od upodobań i smaku domowników.
Tak przygotowany farsz do kaszanki napychamy za pomocą lejka do wędlin i maszynki do mięsa w jelita lub sztuczne osłonki.
Parzymy w gorącej wodzie około 15 - 20 minut, woda nie może się gotować
bo kaszanki popękają, po sparzeniu przekładamy na 5 minut do zimnej wody
i wykładamy na stolnicę lub tace do ostygnięcia. Podczas studzenia kaszankę przekręcamy i ręką delikatnie rozcieramy tłuszcz pokrywający jelita.
Tak przygotowana kaszanka smakuje bardzo dobrze na zimno jak i na gorąco z grilla albo upieczona w metalowej foli w ognisku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz